14. mart 2016. godine
Nacrt Pregovaračke pozicije za poglavlje 24 i finalna verzija Akcionog plana za to poglavlje bile su glavne teme konsultativnog sastanka Radne grupe za Poglavlje 24 u okviru Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji (NKEU) sa Pregovaračkom grupom za pitanja pravde, slobode i bezbednosti koji je BCBP organizovao 11. marta 2016. godine u Domu Narodne skupštine.
Tokom 2015. godine civilno društvo bilo je uključeno u izradu Akcionog plana za poglavlje 24 u okviru Nacionalnog konventa o EU. “Na osnovu predloženih aktivnosti i procene država članica o tempu i planu njihovog sprovođenja sada se finalizira Pregovaračka pozicija, prema kojoj će biti formirana prelazna merila”, istakla je na sastanku Tanja Mišćević, šefica Pregovaračkog tima za vođenje pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji.
U Nacrtu pregovaračke pozicije za poglavlje 24 stoji da će Srbija biti spremna da u potpunosti preuzme na sebe pravne tekovine EU i da ne zahteva specifična prilagođavanja. Kao rok za potpuno usklađivanje navedena je 2018. godina, iako se kao rok za završetak pojedinih aktivnosti iz Akcionog plana navodi 2020. godina. Procena je da će za uspešno sprovođenje aktivnosti u ovom periodu iz budžeta Srbije biti potrebno da se obezbedi nešto više od 27 miliona evra, ne računajući sredstva iz međunarodne razvojne pomoći na koju se određeni broj aktivnosti oslanja.
Nakon što tekst Pregovaračke pozicije bude poslat na razmatranje nadležnim Skupštinskim odborima, uslediće i konsultacije sa organizacijama građanskog društva okupljenih oko NKEU, nakon čega se očekuje usvajanje Pregovaračke pozicije od strane Vlade.
Na međuvladinoj konferenciji u junu, u skladu sa Pregovaračkim okvirom EU za Srbiju, biće predstavljena zajednička Pregovaračka pozicija Srbije i EU za poglavlje 24, kada se očekuje i formalno otvaranje pregovora o ovom poglavlju, istaknuto je tokom sastanka.
O procesu izrade i sadržine Pregovaračke pozicije za poglavlje 24 sa državnim funkcionerima pored istraživačkog tima BCBP diskutovali su i predstavnici Centra za evropske politike, Autonomnog ženskog centra, Beogradskog centra za ljudska prava, Centra za istraživanje javnih politika i Grupe 484.
Sastanku su prisustvovali brojni predstavnici državnih institucija i organizacija civilnog društva koje su članice Radne grupe za Poglavlje 24 u okviru NKEU, kao i akreditovani mediji.