„Mehanizmi zaštite novinara“ na sastanku Međusektorske podgrupe za slobodu izražavanja i medije i Radne grupe za Poglavlje 23
Beograd, 26. mart 2018.godineDana 26.marta 2018.godine u Zgradi Narodne skupštine RS, održan je sastanak Međusektorske grupe za slobodu izražavanja i medije i Radne grupe za Poglavlje 23 u okviru Nacionalnog konventa o Evropskoj Uniji. Tema sastanka bila je „Mehanizmi zaštite novinara“. Sastanku je prisustvovalo preko četrdeset predstavnika novinarskih i medijskih udruženja sa prostora cele Srbije.
Uvodne reči na sastanku dali su Nataša Dragojlović, Koordinatorka NKEU, Maja Stojanović, izvršna direktorka Građanskih inicijativa i Koordinatorka Međusektorske grupe za slobodu izražavanja i medija i Milan Antonijević izvršni direktor Yucom-a i koordinator Radne grupe za poglavlje 23 ispred Kuće ljudskih prava.Na samom početku sastanka, Nataša Dragojlović je istakla da su trenutno sve reforme „u senci“ Briselskih pregovora Beograda i Prištine, a da je najgore stanje zabeleženo u oblasti slobode medija. „Ono što nas sada čeka, a što je važno, je Redovan godišnji izveštaj EU o napretku Srbije, koji bi trebalo da izađe u aprilu, koji će pokazati koliki je napredak Srbija ostvarila u procesu sprovođenja reformi“, istakla je Dragojlović.O trenutnoj situaciji u Srbiji po pitanju slobode medija i izražavanja, bezbednosti novinara, praksi i primeni postojećih mera na sastanku govorili su i IlIr Gaši ispred Fondacije Slavko Ćuruvija i Stevan Ristić iz Nedeljnika „Vreme“. Oni su podvukli da je primetna tendencija pogoršanja stanja po pitanju bezbednosti novinara. Iznet je zabrinjavajući podatak iz NUNS-ove baze podataka, da je od početka 2018. godine zabeleženo čak 23 napada na novinare. Od 2014. godine kada je primećen napredak u ovoj oblasti, usvajanjem seta medijiskih zakona, svake naredne godine broj napada na novinare je drastično rastao.Na sastanku je bilo reči i o Stalnoj radnoj grupi za bezbednost novinara koja je formirana od strane Ministarstva unutrašnjih poslova i udruženja novinara koja ne ispunjava očekivanja. Za prethodnih godinu dana, održano je samo 5 sastanaka što je ispod očekivanja za efikasno funkcionisanje ovog tela.Maja Stojanović je na samom kraju istakla da je neophodno da Grupa za bezbednost novinara uspostavi preduslove za rad, kao što su Poslovnik o radu, Sekretarijat, odgovorno lice i pravni mehanizmi kako bi zapravo mogla da vrši svoju ulogu.Predstavnici relevantnih državnih institucija, takođe su bili pozvani da prisustvuju sastanku, ali se nisu odazvali pozivu i time još jednom pokazali nezainteresovanost i nerazumevanje države za pitanja bezbednosti novinara.