Radna grupa
25. Nauka i istraživanje
Oblasti obrazovanja i obuka, mladih i kulture prvenstveno su u nadležnosti zemalja članica Evropske unije. Kada budemo deo naučnog sistema EU otvoriće nam se mogućnost punopravnog učešća u programima EU za nauku i istraživanje, što omogućava uključivanje naših naučnika u međunarodne projekte i obezbeđivanje dodatnih sredstava za finansiranje istraživanja.
Ukupnom napretku i poboljšanju kvaliteta života u velikoj meri doprinose zajednički programi delovanja u nauci, istraživanju i inovacijama. Na taj način zemlje članice EU mogu postizati bolje zajedničke rezultate i viši nivo konkurentnosti na globalnom planu uz puno poštovanje njihove odgovornosti za sadržaje koji se izučavaju, organizaciju obrazovanja i stručnog usavršavanja, kao i njihove nacionalne i regionalne kulturne raznolikosti.
26. Obrazovanje i kultura
Pravne tekovine EU u oblasti obrazovanja i kulture sastoje se pre svega od okvira za saradnju, koji čine programi EU i otvoreni metod koordinacije koji treba da doprinese približavanju nacionalnih politika i ostvarivanju zajedničkih ciljeva. Pravne tekovine EU takođe nalažu članicama da omoguće obrazovanje dece radnika migranata koji dolaze iz drugih članica, kao i da spreče diskriminaciju državljana članica EU.
Preporuke radne grupe za poglavlja 25 i 26 za 2020. godinu
U nastavku se nalaze objedinjene preporuke, komentari i sugestije članova Radne grupe, vezane za onlajn obrazovanje tokom pandemije COVID-19
Iako onlajn nastave ili nastave na daljinu nije bilo, u bilo kom obliku, u osnovnim i srednjim školama, i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, i škole, i nastavnici, i učenici i roditelji su se veoma brzo prilagodili situaciji, i započeli eksperiment na živo. I pored nekih propusta u organizaciji realizaciji nastave na televiziji, kao i onlajn, ipak je obrazovni sistem adekvatno reagovao na nove okolnosti
Kako je u pitanju bio eksperiment na živo, bez nekog drugačijeg modela za upoređivanje, i kako su se okolnosti i same brzo menjale, vrlo je važno nakon završetka vanredne situacije pristupiti detaljnoj analizi svih apekata funkcionisanja sitema, svih pojedinačnih procedura i pravila.
Vrlo je važno sagledati sve potencijalne propuste u pripremi i realizaciji nastave emitovanje na televiziji, kao i organizovanjem preko interneta. Važno je uspostaviti procese recenziranja takvog sadržaja. Takođe, važno je razmisliti o načinu opterećivanja učenika obavezama kada on više nije u razredu nego u skoro pa mentorskom odnosu sa svakim od nastavnika (1 na 1).
Proces ocenjivanja se drastično menja i zbog toga je važno podići kapacitete nastavnika i profesora, kako bi mogli da kreiraju adekvatnije načine provere znanja, ali i da primene formativno ocenjivanje. Ovde je veoma važno izgraditi visoke etičke standarde u vezi sa prepisivanjem zadataka i korišćenjem tuđih autorskih prava. Na taj način će i proces evaluacije znanja i formativnog ocenjivanja učenika biti pouzdaniji.
Preostale preporuke pročitajte u Knjizi preporuka Nacionalnog konventa za 2020. godinu
Preporuke radne grupe za poglavlja 25 i 26 za 2019. godinu
U nastavku se nalaze objedinjene preporuke, komentari i sugestije članova Radne grupe
Predvideti komercijalizaciju kao koncept za inoviranje naučno-istraživačkog rada, budući da se budžetirana sredstva koja dolaze iz privatnog sektora ne mogu izdvojiti ako nema komercijalizacije i privatnog interesa. Takođe, potrebno je promeniti način evaluacije naučno-istraživačkih projekata.
Napraviti razliku između baznih i primenjenih nauka kada govorimo o fnansiranju, kao i napraviti prioritetizaciju inovacija, drugim rečima, napraviti analizu koje oblasti su prioritetne i koje treba da budu u fokusu za inovacije, budući da društvo nema kapaciteta da planira „naširoko“.
Kada govorimo o dualnom obrazovanju, važno je napraviti razliku između strateških, dugoročnih ciljeva koje država želi da postigne i primarnih, kratkoročnih ciljeva. Ovu razliku je potrebno pojasniti i široj javnosti.
Potrebno je izmeniti indikatore tako da se odnose i na dualno obrazovanje – oba postojeća indikatora se odnose na NOKS, te je predlog, u najgrubljim crtama, da indikatori budu broj uspostavljenih ugovora između škola i kompanija, odnosno roditelja i poslodavaca, kao i broj učenika koji pohađa dualni sistem.
Preostale preporuke pročitajte u Knjizi preporuka Nacionalnog konventa za 2019. godinu
Članovi
ISTRAŽIVAČKA STANICA PETNICA
Istraživačka stanica Petnica (ISP) je samostalna i nezavisna institucija koja se bavi razvojem naučne kulture, naučne pismenosti, obrazovanja i kulture. Aktivnosti ISP su najvećim delom usmerene na mlade – na učenike i studente, kao i na obuku nastavnika u novim tehnikama, metodama i sadržajima u oblasti nauke i tehnologije. Svake godine Istraživačka stanica Petnica organizuje veliki broj različitih programa u obliku kurseva, seminara, naučnih kampova, radionica i sl, u trajanju od više dana. Na ovim programima kao predavači gostuju iskusni naučni radnici i istraživači iz velikog broja naučnih instituta i fakulteta sa kojima ISP sarađuje. Glavnina programa ISP je namenjena osnovnoj ciljnoj grupi – učenicima srednjih škola, tj. mladima u uzrastu od 15 do 19 godina. Njima se nudi mogućnost da se prijave za čitavu seriju seminara i kurseva tokom jedne godine koji se održavaju u nekoliko termina tokom zime, proleća, leta i jeseni. ISP samostalno vrši izbor učenika koji će se pozvati da učestvuju na programima. Na raznovrsne programe IS Petnica svake godine prijavljuju se učenici iz preko 500 škola iz svih delova Srbije, i država nekadašnje Jugoslavije.
KOORDINATOR RADNE GRUPE
ČLANOVI I ČLANICE RADNE GRUPE
Aleksandar Marić – Istraživački centar za odbranu i bezbednost
Aleksandar Pavlović – Klub 500
Boris Spasić – Centar za interaktivnu pedagogiju
Božana Peregi – NIK Eliksir plus doo
Donka Banović – Pomoć deci
Dragan Ranđelović – Društvo mladih istraživača Bor
Filip Čolaković – Akademija nacionalnog razvoja
Gordana Knežević Orlić – Izdavačka kuća KLETT
Gordana Stanković – Udruženi građani Leksovca
Irena Fiket – Klub 500
Ivana Antonijević – Udruženje studenata sa hendikepom
Jana Zabunov – Akademija ženskog preduzetništva
Jasminka Čekić Marković – Društvo istraživača u obrazovanju u Srbiji
Jasna Janković – Unija sindikata prosvetnih radnika
Jelena Zunić Cicvarić – Mreža organizacija za decu Srbije
Jovan Zubović – Institut ekonomskih nauka
Lidija Županić Šuica – Edukacija za 21. vek
Ljiljana Vasić – Pomoć deci
Marija Kostić – Univerzitet Singidunum
Marija Mijatović – Udruženje Centar Đorđe Vajfert
Marina Ilić – Geoekološki centar
Milena Stefanović – Forum za kulturu Evropskog pokreta u Srbiji
Milica Grahovac – Centar za obrazovne politike
Mirjana Ilić – KLETT društvo za razvoj obrazovanja
Miroljub Milivojčević – Sindikat obrazovanja Srbije
Naim Leo Beširi – Institut za evropske poslove
Pavle Pavković – Društvo za informatiku Srbije
Petar Žmak – Građanske inicijative
Radmila Gosović – Grupa MOST
Radovan Cicvarić – Užički centar za prava deteta
Radovan Živković – Centar za obrazovno liderstvo
Slobodan Dobrić – Udruženje Vinčanski Neolit
Snežana Milojković – Savez učitelja Republike Srbije
Sofija Adžić – Ekonomski fakultet Subotica
Stevan Nestorov – Pomoć porodici
Sunčica Milosavljević – Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije
Tamara Simonović – Grupa za decu i mlade “INDIGO”
Tamara Vukov – Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
Tijana Prizrenac – Klub studenata Fakulteta bezbednosti
Veljko Stojanović – Udruženje nastavnika Duga
Vesna Matić – Ekonomska škola “Valjevo”
Vesna Pravdić – Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije
Vladimir Anđelković – Centar za istraživanje digitalne kulture
Zvonko Damnjanović – Čitaonica EVROPA
Željana Radojičić Lukić – Mreža organizacija za decu Srbije