BOR: Neka pravda vlada u Poglavlju 15 – Energetika
Nacionalni konvent o EU sastao se u Boru sa lokalnim organizacijama civilnog društva (OCD) gde se razgovaralo o vezi vladavine prava i energetike, i izazovima sa kojima se suočavaju OCD u ovim oblastima.
Zaključak je da postoji problem nekonsultovanja civilnog sektora u procesu donošenja odluka na lokalnom nivou. Komunikacija između nacionalnog i lokalnog nivoa skoro da i ne postoji pogotovo u energetici, koja je dominatna privredna oblast u borskom okrugu.
Diskusiju je otvorila Nataša Dragojlović, koordinatorka Nacionalnog konventa o EU govoreći o učešću civilnog društva u procesu EU integracija kroz mehanizme koje Konvent poseduje.
Jovana Spremo, koordinatorka Radne grupe Nacionalnog konventa za Poglavlje 23, govorila je o važnosti postojanja vladavine prava kako u Poglavlju 15 tako i u svim drugim oblastima, kao i o nezavisnom pravosuđu “koji bi trebalo da služi kao brana građanima od bilo koje nepravde”.
Aleksandar Kovačević sa Oksfordskog instituta za studije energetike i autor analize “Vladavina prava kroz Poglavlje 15 – Energetika” naglasio je da postoji ogromni ekonomski gubitak u oblasti energetike u Srbiji. Taj gubitak stvara velike posledicame po stanovništvo – siromaštvo i narušeno javno zdravlje.
Cilj je stvoriti situaciju u kojoj bi energetski sektor funkcionisao bolje, sa manjim uticajima na zagađenje, gde bi se odnosi državne pomoći i cene regulisali na komercijalan način.
Problem koji utiče na otvaranje Poglavlja 15 jeste i usklađivanje srpske regulative sa zakonima Evropske unije. Evropska komisija već nekoliko godina od Srbije traži usklađivanje pravnih normi u okviru poglavlja 23. Pošto nisu ispunjeni zahtevi iz oblasti vladavine prava, ne mogu da se otvore ni druga poglavlja.
Predstavljena analiza “Vladavina prava kroz Poglavlje 15 – Energetika” realizovana je kroz projekat Nacionalnog konventa o EU “Neka pravda vlada! / Let the Justice Rule” koji finansira Ambasada Kraljevine Holandije o okviru programa MATRA. Detaljnije o preporukama i samoj analizi, možete pročitati ovde.
Add Comment
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.